(S)prostí ľudia a to ostatné

Autor: Anna Zábojníková | 4.12.2014 o 21:49 | Karma článku: 2,80 | Prečítané:  413x

Niekedy si vyberáme priateľov, len aby sme neboli sami. To je akoby som si našla frajera, len aby som mala s kým chatovať, sms-kovať alebo sa držať za ruku...Načo?!  

Priateľ je ten, kto ťa podrží, keď sa rúcaš k zemi. Priateľ je ten, kto ti zavolá hoc aj o pol noci, že sa rúca k zemi on. My, ľudia sme zvláštni. Len vyberáme, preberáme, odhadzujeme, kupujeme a meníme. Načo? 
Je fajn mať veľa priateľov. Človek sa aspoň má na koho obrátiť, keď niečo potrebuje. Miestami je to však sebecké. A čo tí skutoční? Koľko je tých? Jeden? Dvaja? Čo s ľuďmi, ktorým dôverujeme, pomáhame a snažíme sa s nimi vychádzať a oni nás zrazia na kolená napr. obyčajným a trápnym ohováraním.

Niekedy sa správame arogantne, nekomunikujeme spolu .... Potom je zrazu náš deň zlý. Obviňujeme svet, možno Boha. Náš život zrazu nemá zmysel. Slabšie povahy chcú dokonca zomrieť.  Neuvedomujeme si však to, že možno ten zmysel nemáme my. Pochválil si niekedy mamu, keď navarila dobrý obed? Povedal si ,,ĎAKUJEM" otcovi, ktorý ti opravil aj to, čo sa opraviť nedá? Objal si ľudí, s ktorými si dlho nebol a povedal im : ,,Som rád, že ťa znova vidím." ? Kúpil si sestre nejakú drobnosť, keď ti pomohla s úlohami? Pobozkal si dieťa ne čelo, keď spalo a ty si prišiel neskoro z práce, oslavy alebo hocičoho a nemohol si byť s ním? 
Mám pocit, že slová : ďakujem, prosím, odpusť už nie sú slová obrovského citu ako predtým. Už je to len zvyk, ktorý niekedy zopakujeme, len tak zo slušnosti. Nejaká otrepaná fráza typu : JA SOM TI TO HOVORIL.  

Tak a potom sa nečudujme, že v rodine nastávajú hádky, že sa tri dni nebavíš so susedou, ktorá ti závidí umelý trávnik. Svet je super miesto, len my ľudia ho robíme niečim iným. A dokonca aj v tejto dobe, keď máme toľko možností ako SPOLU tráviť čas.

My ľudia, nie sme majetok, nie sme ani nástrojom akéhokoľvek šťastia. Viem, že nemôžeme byť rovnakí. Potom by sa nedodržal ľudský systém, ktorý tu vládne. Trebárs taký Boh. Stvoril muža a ženu, aby boli spolu a aby sa doplňali. Muž do vzťahu prináša obraz sily, ochrany, istoty. Žena prináša do života muža obraz krásy, nežnosti a jemnosti. Nie sú rovnakí. Možno divný príklad na dnešnú slobodnú dobu bez morálky, výchovy, názorov, a dobu kde človek poriadne nevie rozlíšiť zlé od dobrého. Divný príklad na dobu, kde manželstvo je len obyčajný papier, či ,,pocit" istoty z usadenia sa a následného pokoja -veď som dosiahol to, čo od života očakávam. Na dobu, keď deti učíme o sexe a pritom si ešte nevedia zaviazať ani šnúrky na topánkach. Kde je názor? Kde sú pravidlá? 
Sme len (s)prosté stvorenia, ktoré si nevážia to, čo majú. Chceš lepší život? Tak si ho sprav! To je ako keď ťa bolí zub. Priemerný človek vydrží dva dni. ( Teda možno len ja, pretože strach mi nedovolil zachovať sa rozumne zdvihnúť zadok a ísť k zubárovi). Ten normálny okamžite koná. Vadí ti človek? Môže ti vôbec vadiť niekto tak podobný tebe samému? A keby ti aj náhodou vadil, dospelý jedinec, ktorého rodičia vychovávali a snáď si dávali záležať má ešte jednu vlastnosť, ktorú môže využiť. Ignorácia.
Vieš, čo to znamená? Že človek, ktorý s tebou nezdieľa rovnaký názor nemusí byť zlý človek. Že ty si ten, ktorý by mal ten názor ignorovať, nie proti nemu bojovať, nie ho súdiť- na to je tu predsa len jeden, ktorý má túto moc. Nie mu strpčovať život, nie o ňom rozprávať poza chrbát. Ak si taký silný aby si toto robil si taký silný mu to povedať aj do očí. Bojíš sa? Zbabelé je kritizovať, nie priznať vinu.

Človek dokáže aj nemožné. Dôležité je chcieť. Aj Robinson Crusoe, ktorý stroskotal na mori sa naučil ako v divočine prežiť. 

Dokážeme všetko. Koniec koncov, sme jediný druh na zemi, ktorý má slobodnú vôľu a vyvinutý mozog. ( Snáď). 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďme všetci elitami, najlepšími v tom, čo robíme

A toto máme odkiaľ, nadávať ľuďom, čo sa o niečo snažili, čo si hodiny odsedeli na prednáškach a odučili a robia šestnásť hodín denne?

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Po fronte chce Oliver Valentovič len sprchu, pivo a pizzu.

EKONOMIKA

Najväčší mäsokombinát nepatrí do bankrotu, uznal súd

Bankrot navrhovala ukrajinská firma, nakoniec si to rozmyslela.


Už ste čítali?